Ήταν 4 Δεκεμβρίου του 2011, σαν σήμερα πριν από 9 χρόνια όταν γίναμε ...μάρτυρες ίσως του κορυφαίου καρφώματος που έχει γίνει την τελευταία 10αετία στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Πρωταγωνιστής της απίστευτης φάσης που εκτυλίχθηκε στο παρκέ του Αλεξανδρείου Μελάθρου ήταν ο αμερικανός του Άρη, απόφοιτος του Western Kentucky , Σέρχιο Κερούς.
Οι "κιτρινόμαυροι" σαν σήμερα υποδέχονταν τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη. Κόουτς της ομάδας του Πειραιά ήταν ο Ντούσαν Ίβκοβιτς και το ρόστερ αποτελούνταν από παίκτες όπως ο Χάινς , ο Άντιτς, ο Σπανούλης, ο Γκετσεβίτσιους, ο Σλούκας, ο Παπανικολάου , ο Πρίντεζης , ο Κατσίβελης κ.α.
Οι "κίτρινοι" με τον Βαγγέλη Αλεξανδρή στον πάγκο βγάζουν αντίδραση και εμφανίζονται ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί.
Η φάση του αγώνα θα γίνει στην εκπνοή του β΄ 10λεπτου με τον Κερούς να διασχίζει όλο το γήπεδο καρφώνοντας την μπάλα (αφού πέρασε πάνω από τον Κάιλ Χάινς) διαμορφώνοντας το 43-44!
"Αν φτάσει η φάση στο ESPN θα την μεταδίδει συνέχεια.Πιστέψτε με...", θα δηλώσει μετά το τέλος του αγώνα ο συμπαίκτης του , ελληνοαμερικανός Νταν Μαυροειδής.
Ο αγώνας εξελίσσεται σε ένα ντέρμπι άγριας ομορφιάς με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής με 70-71, σκορ που διαμόρφωσε με τρίποντο ο Σπανούλης 5΄΄ πριν το τέλος. Στην τελευταία φάση ο Τζέιμς του Άρη κόβεται από τον Χάινς, οι "κίτρινοι" φωνάζουν για φάουλ, ο διαιτητής Χριστοδούλου βλέπει την φάση στο ριπλέι ξανά και ξανά, όμως αποφασίζει πως δεν υπάρχει παράβαση.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifY9b-4wI_A0ky9wXI7aLwtBlUqMXXcMsLB-QBJHC-mB4BcvUDSaPQlKx1rPaOPXx6b2z4ngNyW1UR5wNLYgDdD5fZ5riauFTk2i6NGddzvzkNjhDCCPrvP5J594hLnrRQCOWKr8fN3cFn/s0/%25CE%25BA%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25BF%25CF%2585%25CF%2582.jpg)
Στο μεταξύ, λίγους μήνες μετά το κάρφωμα του Κερούς ψηφίζεται από την FIBA ως το κορυφαίο για το 2011.
Ο Σέρχιο Κερούς την επόμενη χρονιά μετακόμισε στην Γερμανία, έπαιξε στους Artland Dragons, στην Bremerhaven ενώ από το 2016(έχει γερμανική υπηκοότητα) παίζει στην Mitteldeutscher BC.
Οι πόντοι εκείνου του αγώνα:
Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 6, Ταπούτος 12, Τζέιμς 14(1), Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 5(1), Κρούσιτς 8, Μάλντροου 14, Τσαλδάρης, Βεργίνης 2, Δήμας.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Λούκας, Άντιτς 3(1), Σπανούλης 29(5), Κέσελ, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 8, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου, Σλούκας 10, Κατσίβελης 3(1).
0 Σχόλια