Looking For Anything Specific?

Τα πρόσωπα που «σημάδεψαν» την αγωνιστική δράση του διημέρου

Πάμπλο Γκαρσία

Ξεκίνημα με 3/3 για τον Πάμπλο Γκαρσία. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να μην έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο(όπως φανερώνει το τελικό 1-3) απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης(8η αγωνιστική SuperLeague) όμως η ομάδα σταδιακά κερδίζει σε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση. Ο Γκαρσία πιστώνεται αυτήν την προσπάθεια «μετάλλαξης» που επιχειρείται αυτή την περίοδο στον δικέφαλο του Βορρά. Αχμέντ Χασάν

Ο παίκτης του Ολυμπιακού κατάφερε να βρει δίχτυα σε τρίτο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος(στην εκτός έδρας νίκη των ερυθρολεύκων με 0-2 επί του ΟΦΗ), επιβεβαιώνοντας την αποτελεσματικότητά του μπροστά στην αντίπαλη εστία. Έφτασε αισίως στα 5 γκολ με 2 ασίστ σε 10 αγώνες και σε 415 λεπτά. Ματ Λοτζέσκι

Η τέχνη δεν ξεχνιέται. Ο Ματ Λοτζέσκι είναι ένας από τους κορυφαίους σουτέρ που έχουν αγωνιστεί στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Λοτζέσκι οδήγησε την ΑΕΚ σε νίκη επί του Περιστερίου για την Basket League, με 66-62 πετυχαίνοντας 4/4 τρίποντα στα τελευταία 3-4 λεπτά του αγώνα. Τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους , 2/5 δίποντα και 4/5 τρίποντα.

Ντίνος Καλαμπάκος

Ποιος να το περίμενε τέτοιο ξεκίνημα. Το νεοφώτιστο Μεσολόγγι κέρδισε και τον Ιωνικό με 79-66 πετυχαίνοντας το 3/3. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκριν με 24 πόντους. Η ομάδα, έχει φυσικά την σφραγίδα του προπονητή της, Ντίνου Καλαμπάκου. Το Μεσολόγγι ξεκίνησε ιδανικά και μένει να δούμε πώς θα συνεχίσει και πως θα τελειώσει φυσικά την χρονιά. Σαντ Ρος

Μπορεί στο προηγούμενο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα με την ΤΣΣΚΑ να είχε άσχημα ποσοστά ευστοχίας όμως ο Σαντ Ρος απέναντι στον ΠΑΟΚ θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και ήταν εκ των πρωταγωνιστών με 15 πόντους(2/2 τρίποντα, 4/5 δίποντα, 1/1 β. ) σε 21:45. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα (96-67) απέναντι σε έναν κάκιστο αντίπαλο, μια ομάδα δίχως αρχή, μέση και τέλος όπως ήταν ο ΠΑΟΚ. Ντανίλ Μεντβέντεφ

Εκτός Ελλάδος στα αξιοσημείωτα του διημέρου συγκαταλέγεται ο τίτλος του Ντανίλ Μεντβέντεφ στο τένις καθώς κατέκτησε το Paris Masters κερδίζοντας με ανατροπή με 5-7, 6-4, 6-1 τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον τελικό. Αυτός ήταν ο όγδοος τίτλος καριέρας για το Ρώσο που είναι Νο4 του κόσμου.